11 Mart 2018 Pazar

Great Falls

Bir Amerika Hikayesi

Great Falls, Potomac Nehri üzerinde yer alan Washington DC 'ye 10-15 km uzaklıkta Virginia ile Maryland sınırını da  oluşturan bir yerde yer alır. Bir şelaledir.
Afrika Kıtası'nın Kuzey Amerika anakarasına bir dönem çarpışmasından oluşan Apalachian (Apalaş) Dağları'ndan doğarak Atlantik okyanusuna, Washington, DC'den başlayarak genişleyen bir körfezde dökülür.
Abraham Lincoln Anıtı sırtını bu nehre vermiştir, tam karşısında Capitol Building yani kongre binası vardır. -Nasıl Vatikan'da ve Roma'da hiçbir binanın yüksekliği Saint Peters Basilicası'nın boyunu geçemezse, Washington DC de de hiç bir binanın yüksekliği parlemento binasının yüksekliğini geçemez. Demokrasi bir bakıma sembollerle de yerleşir ve güçlenir. - Lincoln, anıt binasında oturan beyaz bir mermer heykel olarak bütün vakuruyla o yöne bakar. Tarihin şüphesiz en mütevazi liderlerindendir; onun Gettysburg konuşması Amerikalılar'ın demokrasiye olan inançlarını güçlendiren inanılmaz bir hümanizm ve demokrasi konuşmadıdır da. "Halkın hükümeti, halk ile, halk için asla yeryüzünden yok olmayacaktır." der konuşmasının sonunda.
Lincoln anıtı ile Kongre arası müzeler ve anıt parklarla doludur. Bu alan Japonlar'ın İkinci Dünya Savaşı sonrası hediye ettiği yaklaşık 20 bin kiraz ağacı ile donanmıştır. Baharla birlikte cherry blossom (kirazların tomurcuklanması) festivali olur, yürümekte zorluk çektiğiniz bir kalabalık ve bembeyaz kiraz çiçeklerinin şiirsel gösterisi size eşlik eder. Thomas Jefferson, -bir başka büyük devlet adamı- anıt binasının kolonları arasında izlemektedir olup biteni, yansısı vurur önündeki havuza, FDR (Roosvelt) da oradadır, kötürüm ayakları taşımaz onu oturur..

Son 5 aydır her sabah çoğunlukla iğrenç yapay bir çimde dolap beygiri gibi koşan bir koşucuyum, düzenli olarak da koşmaya 3-4 yıldır başladım. Her konuda olduğu gibi Türkiye ne yazık ki en kötüsünü halkına vermekte en iyi ülkelerden biridir. Fillerin yönetimi bütün dünyada böyledir, çimenler ve karıncalar ezilir ama öyle bir propaganda makinası kurulmuştur ki karıncalar kendini fil sanır, çimenler çınar. Değilsiniz.

Şimdi en büyük hayalim bir gün anılarımı kovalamak için Great Falls'ta bir sonbahar günü sarı,  turuncu, kırmızı yaprakların hışırtısıyla ve bir ihtimal bir Nisan günü Lincoln Anıtı'ndan başlayıp kongre binasına doğru kar beyazı kiraz tomurcukları arasında koşmak.
Eğer siz de yapabileceğiniz şeyleri yapmadan ömrünüzü geçiriyorsanız ve sonra hayalleriniz oluyorsa yapmadıklarınız, hiç durmayın herhangi bir konuda farkındalık geliştirin. Önce cahil bir hödük olduğunuzu kabul edin ve varsa etrafınızda sizden akıllı olduğunu düşündüğünüz insanları çoğaltın.
Zekanıza yatırım yapın, bizi bilge ya da aptal yapan beyninize yapın yatırımınızı; böylece anlamlı, yaptığınızdan pişman olmayacağınız anılarınız olsun.

Akıl da aptallık gibi bulaşıcıdır. Yaşamak geçici.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder